O nas

Od 15 lat, czyli od wakacji roku 2003 – budujemy Szkołę z Charakterem – wówczas w roku szkolnym 2003/2004 – uczyło się w szkole 31 uczniów na wszystkich trzech poziomach kształcenia – w podstawówce z wartościami, w gimnazjum z pasją i liceum z przesłaniem. W informacji o nowo powstałej szkole pisaliśmy:

Tworzymy szkołę małą i bezpieczną; gdzie takie wartości jak przyjaźń, dobro, służba na rzecz słabszego nie są reklamowym sloganem; gdzie pragniemy dzielić się z uczniami pasją, wiedzą, mądrością. Gdzie doświadczenie patronki szkoły Edyty Stein jest wskazaniem życiowych postaw i wyborów; gdzie nauka jest przygodą, która wciąga ucznia i nauczyciela; gdzie nikt nie czuje się obcy ani odrzucony; gdzie zawsze można przyjść i napić się herbaty; gdzie można poczuć się jak w szkolnej rodzinie, która wymaga i szanuje oraz, której zależy na tym, co z jej wychowanków wyrośnie…

Nie wiemy czy wszystko nam wyszło, ale staramy się pozostać wiernymi tym zasadom. Dziś w szkole uczy się 231 uczniów . Udało się nam zbudować szkołę, która ma już swoją Legendę – uczniowie, którzy rozpoczynali  1 września  2003 naukę w pierwszej klasie SP dziś w maju 2015 zdają maturę, część z nim przeszła z nami te 12 pełnych lat – to ONI stali się Legendą.  Artur ostatnio napisał w tekście zatytułowanym „ Gra w skojarzenia czyli moja przygoda ze Szkołą z Charakterem”:

„Przesiedziałem 12 lat, jak za oszustwa podatkowe nikogo nie oszukując. Przez pierwsze 6 lat odkrywałem tajemniczy budynek szkoły, który z zimnych pomieszczeń o zapachu pleśni, zmieniał się w jasne i kolorowe klasy oświetlone przez słońce, którego promienie wpadały przez wysokie, drewniane okna. Każdy, kto tu był dłużej niż rok przeszedł swego typu metamorfozę, którą śmiało można przyrównać do szkolnego podwórka. Kiedyś zarośnięte trawą, pełne kocich łbów, nierówne posiadające starą kanalizację deszczową z czasem stawało się coraz bardziej przystępne i  kolorowe, pozostawiające jedynie swe najlepsze cechy np. drzewa. Nieśmiertelne kolory, które pamiętają każdego przybysza, obrośnięte bluszczem zasadzonych rękami „prekursorów”.”

Tekst Artura stał się inspiracją do przejrzenia przepastnych zbiorów szkolnych fotografii i wybrania z nich kilkunastu, które tworzą ilustrację I części wspomnień z 12 lat historii Szkoły z Charakterem.

15 lat Szkoły z Charakterem – zobacz prezentację wideo:

12 lat Szkoły z Charakterem – zobacz prezentację wideo – część I:

Część II:

„Szkoła z Charakterem” pragnie podziękować za okazaną pomoc
w latach szkolnych 2003-2015 następującym instytucjom:

• PZU Życie S.A.
  • Firmie Seg-Fault – Zabrze
  • Firmie Syriusz – Bielsko – Biała
  • Centrum Kształcenia i Dialogu „Theotokos” – Gliwice
  • Domowi Współpracy Polsko – Niemieckiej
  • Panu Tomaszowi Schreiberowi – adwokatowi
  • Państwu Jałowieckim – Przyszowice